Vysvědčení (pro školáky)

:: Co mám dělat?

Když máš vysvědčení hezké, není co řešit. Máš právo na pochvalu a zasloužený oddech během prázdnin. Ale co když tak moc hezké není a ty máš obavy, co tomu řeknou rodiče?


::
Co nedělat:

  • Pokusy s útěkem z domova – všechno se dá vydržet a vyřešit. Určité záporné reakce rodičů jsou normální, ale pokud tě rodiče velmi bolestivě bijí, ponižují tě nebo ti působí jiné utrpení, dělej s tím něco. Obrať se na někoho, komu můžeš věřit nebo zavolej na linku bezpečí – zdarma na číslo 116 111.

:: Co dělat:

  • Pošli předem rodičům smsku, že vysvědčení je dost hrozné. Když budou hned volat zpátky, nezvedej to. Po pár minutách jim pošli další smsku, kde napíšeš, jak moc hrozné je (dvě trojky, čtyřka, pětka, důtka…). Dáš jim tak možnost připravit se předem a „rozdýchat“ první prudké reakce.
  • Když se doopravdy bojíš přijít domů, obrať se na někoho, komu věříš (babička, dědeček, teta, starší sourozenec, učitelka, vedoucí oddílu atd.) – poradí ti, zavolá tvým rodičům nebo půjde domů s tebou. Taky můžeš zkusit linku bezpečí nebo důvěry – i oni ti můžou dát užitečnou radu nebo zatelefonovat rodičům. K tomu slouží speciální linka nazvaná „Vzkaz domů“ na čísle 800 111 113.
  • Když už dojde na věc a rodič soptí, uznej, že je na vysvědčení dost smutný pohled, a slib, že se budeš snažit to příště vylepšit. Poděkuj rodičům za to, že s tebou mají trpělivost. Běž udělat nějakou otravnou práci. I když to bude vypadat, že je tím neobměkčíš, určitě budou rádi. A jestli tě nepustí ke slovu a nadávají, vydrž to a mlč.
  • Až tahle bouře přejde, opatrně sonduj terén a až to půjde, domluv se s nimi, co s tím dál. Jestli ti připadá, že je na tebe tvá škola příliš náročná, řekni jim to. Jestli ti nejde matematika nebo angličtina nebo jakýkoli jiný předmět (třeba i proto, že to vyučující neumí vyložit), požádej rodiče, aby ti našli doučování. A jestli tě prostě učení nebaví… těžká věc. Aspoň najdi si oblast, která ti připadá aspoň trochu zajímavá a té se věnuj.

Pamatuj si jedno: Všichni lidé, kteří jsou dnes dospělí, tedy i tví rodiče, byli někdy v podobné situaci, jako ty teď. Báli se, co jim doma řeknou na známky. A taky to nějak vyřešili a zvládli. Ty to zvládneš zrovna tak.