Víte to?
:: Nevidomý člověk skutečně nepotřebuje být vláčen dobrovolníky z řad občanů, kteří bez ptaní dělají, či spíše páchají, dobré skutky. Se ztrátou zraku se nepojí ztráta svéprávnosti. Máte-li pocit, že je nevidomý člověk bezradný, zeptejte se ho, zda mu můžete nějak pomoci. A nemusíte při té příležitosti křičet (což se často stává) – lidé se asi automaticky a zcela mylně domnívají, že každý nevidomý i špatně slyší.
:: Neslyšící lidé nejsou automaticky hloupí. To, že jejich eventuální řeč nezní dokonale, není důsledkem tuposti (což si, podle výzkumů, mnozí lidé myslí). Pokud umí dotyčný odezírat, pečlivě vyslovujte a stůjte k němu čelem. Lidem se zbytky sluchu bez obav demonstrujte, jak silný máte hlas.
:: Depresivní člověk trpí dlouhodobými, vůli nezlomitelnými pocity smutku a beznaděje. Jakékoli juchání a rozesmávání jej dostává ještě níž a k tomu mu takoví dobráci naloží i zážitek nepochopení. Vězte, že on se nedokáže vzchopit; ostatně depresi se někdy říká „rakovina vůle“. Chcete-li mu pomoci, pochopte a akceptujte jeho smutek. Jemně se jej snažte přesvědčit, ať si u psychiatra nechá napsat antidepresiva a případně ať vyhledá psychologa pro podpůrnou terapii.
>
:: Mentálně znevýhodnění neboli retardovaní lidé to mají těžké. Mnozí se snaží zapojit do běžného života, ale narážejí – ta většina „normálních“ na ně nemá čas, trpělivost a někdy je ani nepovažuje za plnohodnotnou součást společnosti. Jsou také častým terčem podvodníků. Při setkání s takovým člověkem brzy odhadnete, co zvládá. Pak se mu přizpůsobte a jednejte s ním tak, aby vám rozuměl. Berte jako osobní štěstí, nikoli jako zásluhu, že patříte do většiny s nepostiženým intelektem. Mnozí lidé s mentální retardací se velmi statečně zapojují do pracovního i domácího fungování a zaslouží si za to obdiv.
:: Občas se můžete setkat s člověkem trpícím bludy, které se vyskytují v rámci schizofrenie nebo i samostatně. Bludy jsou představy a myšlenková schémata nemající oporu v realitě. Mohou být paranoidní (dotyčný je přesvědčen, že je pronásledován, že jsou proti němu strojeny úklady), megalomanické (má velký význam, mimořádné schopnosti atp.), náboženské a jiné. To nejdůležitější je, že blud je nevývratný. Žádné pokusy o vysvětlení „reality“ nemají nejmenší šanci na úspěch – je to podobné, jakoby se vás někdo pokoušel přesvědčit, že mrkev není oranžová, ale modrá. Taky tomu neuvěříte. Člověka s bludy spíše jen vyslechněte a určitě jej nezkoušete získat pro svou pravdu.
To, co zdravotně znevýhodnění lidé opravdu chtějí a potřebují, je, aby se k nim ostatní chovali v rámci možností NORMÁLNĚ.
Často to bývá něco z tohoto: lítost, odpor, obavy, „divný“ pocit, soucit, odstup, ochranitelské sklony, potřeba pomoci, uvědomíte si vlastní štěstí…?