Panická porucha


Víte to?

1. Panická porucha je:
 psychóza
 neuróza
 simulace
 
2. Součástí projevů panické poruchy nejsou:
 poruchy myšlení
 třes
 potíže s dýcháním
 
3. Panická porucha se často spojuje s:
 arachnofobií
 agorafobií
 hydrofobií
 

 


:: Co to je?

Pro panickou poruchu jsou jasně typické záchvaty silné úzkosti – tzv. panické ataky nebo též paroxysmy, které zahrnují množství příznaků:

  • zrychlená srdeční činnost, bušení srdce (palpitace), potíže s dýcháním (zrychlený dech nebo pocit, že se člověk nemůže dodechnout), bolest nebo pálení na hrudníku, zažívací potíže, pocit na zvracení (nausea)
  • motání hlavy, potíže s viděním, závratě, třes, návaly studeného nebo horkého potu
  • strach o život, strach ze zešílení, z nějaké vážné nemoci (u někoho tento strach chybí)

Panická ataka přichází náhle, rychle se rozvíjí a po zhruba 15 minutách opadá. Je to stav pro postiženého mimořádně nepříjemný, prožívá masivní úzkost a vůlí proti tomu nedokáže nic udělat. Proto se součástí jeho reality stává i trvalý strach z další ataky.

Panická porucha patří mezi neurózy, resp. mezi úzkostné poruchy – nejde tedy o nemoc, nýbrž o narušenou funkci a týká se asi 4% lidí. Obvykle začíná v období dospívání až mladší dospělosti. Většina osob trpících panickými záchvaty má za sebou nejedno somatické (tělesné) vyšetření – nejčastěji EKG, měření krevního tlaku nebo i EEG – a patří k relativně častým klientům posádek sanitek. Minimálně při první atace je skutečně téměř nemožné přesvědčit se o tom, že se nic neděje, že jsou to „jenom nervy“.

:: Agorafobie
Psychotest BITEPT

Agorafobie patří k nejrozšířenějším fobiím a s panickou poruchou velmi úzce souvisí. Protože člověka trpícího panickou atakou sužuje obava z dalších atak, přemýšlí, jak by probíhaly v různých prostředích. A celkem logicky se obává, že ho panická úzkost přepadne v nevhodné situaci, kde se mu nedostane potřebné pomoci – o samotě, v obchodě plném lidí, na ulici nebo v autobuse. To jsou všechno situace, kterým se pak může vyhýbat, a ve vystupňované podobě agorafobik vůbec nevychází z bytu. To je pro něj samozřejmě výrazně omezující.

:: Příčiny panické poruchy

Jako u jiných neuróz i zde existuje určitá dispozice – zranitelnost nebo citlivost nervové soustavy, na niž nasedají životní zkušenosti a okolnosti. Pak stačí nějaká zátěžová situace a panická porucha se projeví v podobě první ataky. V podezření ze spuštění ataky je část mozku zvaná locus coeruleus.

Ataka se může spustit i z nedostatku kyslíku ve vzduchu (resp. z přebytku CO2) a z nadbytečného příjmu kofeinu. Z toho plyne, že černá káva ani vydýchaná místnost nejsou pro tyto neurotiky zrovna doporučeníhodné.

:: Léčba panické poruchy

  • volí se často kombinace antidepresiv a psychoterapie
  • z psychologických postupů se dobře uplatňuje kognitivně-behaviorální terapie, relaxace a u vnímavých jedinců i hypnóza
  • člověk, který prošel panickými atakami, by na sebe měl být, pokud jde o mentální zátěž, opatrnější i tehdy, pokud jeho potíže zcela ustoupily – mohou se totiž vracet

TIPY:

:: Relaxace ke stažení v mp3
Relaxační nahrávky pro pomoc s uvolněním a proti různým potížím (úzkost, nespavost, prokrastinace)

:: Online kurzy proti úzkosti a depresi
Unikátní možnost, jak se seznámit s tím nejúčinnějším z psychologie, z pohodlí svého domova, zcela anonymně a důvěrně.

:: Psychologické testy online
Kvalitní a uznávané testy osobnosti, duševních poruch a pracovních předpokladů. Testy se procházejí zdarma a za výsledek se pak platí pár desetikorun pomocí sms zprávy.

test duševních poruch